Září 2014

Elasmosaurus

29. září 2014 v 9:20 | mojeznamkyavatar |  Mořští ještěři
Elasmosaurus, "destičkový ještěr", byl dravý vodní plaz, který brázdil moře a oceány v okolí dnešních USA a Kanady. Žil v geologické periodě Křída asi před 80 mil. lety. Známe celkem osm druhů tohoto impozantního tvora. Elasmosaurus byl dlouhý až 14 metrů a mohl vážit až 2 tuny, což z něj dělá druhého největšího plesiosaurida. Mláďata pravděpodobně rodil ve vodě. Elasmosaurus byl masožravým zvířetem. Živil se rybami, amonity a belemnity. Popsán byl význačným americkým paleontologem Edvardem Drinkerem Copem už v roce 1868.

Ferenc Nopcsa

29. září 2014 v 7:42 | mojeznamkyavatar |  Paleontologie obecně
Ferenc Nopcsa: Ferenc baron Nopcsa von Felso - Szilvás, se narodil 3. 5. 1877 v Uherském království do významné šlechtické rodiny. Proslul jako milovník Albanie, dobrodruh, přírodovědec a hlavně jako paleontolog. Jako první rozpoznal pohlavní dimorfismus v utváření lebečních hřebenů u hadrosauridních dinosaurů. Snažil se zkoumat také fyziologii a etologii těchto mohutných a fascinujících živočichů. Popsal také mnoho dinosaurů, žijících na již dnes neexistujícím ostrově Hateg (Hudenoarská župa). Byl to například Magyarosaurus. Jeho osobní život nebyl šťastný. Po první světové válce přišel o většinu svého majetku a propadl depresi. V roce 1933 se spáchal sebevraždu.

Orangutan

29. září 2014 v 7:22 | mojeznamkyavatar |  Zvířata současné doby
Výskyt: Indonesie (ostrovy Borneo a Sumatra). Kdysi orangutani obývali i další oblasti jižní Asie (např. Thajsko, Malajsii, Barmu) ale díky kácení tropických deštných lesů byli v těchto krajích vyhubeni.
Bionomické jméno: Pongo pygmaeus/Orangutan bornejský, Pongo Abelli/Orangutan sumatérský
Popis: Orangutan, v překladu "lesní muž", je velký lidoop, obývající ostrovy Borneo a Sumatru. Samci mohou dosahovat váhy až 90 kg. Mají velice dlouhé ruce, díky kterým jim nečiní problém šplhání v korunách stromů. Jejich srst je oranžová až hnědá. Samice s mláďaty žijí společně v tlupách. Samci žijí samotářským životem a toulají se indonéskou džunglí. Orangutani se živí ovocem, rostlinami, hmyzem nebo výhonky. Nejraději však mají mango, typickou tropickou plodinu. Jsou to velice mírumilovná a také učenlivá zvířata. Mohou se dožít až 40 let.
Zoologické zahrady v ČR a SR, které je chovají: ZOO Praha, ZOO Liberec, ZOO Bojnice

Einiosaurus

27. září 2014 v 14:04 Popisky Dinosaurů
Einiosaurus, "Býčí ještěr" a "dopředu směřující roh", byl mohutný ceratopsidní dinosaurus. Obýval oblast dnešních USA a Kanady v geologické periodě Křída. Živil se převážně rostlinnou potravou, ale zřejmě jako i ostatní ceratopsidé nepohrdl ani masem (například mršinami). Na čenichu měl veliký, zaoblený roh, se kterým se pravděpodobně bránil před svými nepřáteli. Tento dinosaurus byl popsán americkým paleontologem Scottem D. Samsonem v roce 1995.