Projekt-Geologická období země III.-Ordovik

18. května 2013 v 9:45 | mojeznamkyavatar |  Paleontologie obecně
NÁZEV OBDOBÍ: Ordovik

ČASOVÉ ROZMEZÍ: Před 490-435 miliony lety

INFORMACE:

KONTINENTY:Na počátku ordovické periody ležel ještě Gondwanský superkontinent na jihu. Ostatní světadíly byly rozptýleny podél rovníku a postupně se vzdalovaly, jak se oceán Iapetus rozšiřoval. Na konci ordovické periody se opět Gondwana rozpohybovala, což způsobilo dobu ledovou.

PODNEBÍ:Obdobně jako v Prekambriu a Kambriu byla souš pro živočichy neobyvatelnou. Život se však i nadále rozvíjel v mořích a oceánech. Konec Ordoviku byl postižen příchodem kruté doby ledové, která vyhubila 50% druhů živočichů. Oteplilo se až na počátku následujícího silurského období.
ŽIVOČICHOVÉ:Jak již bylo uvedeno výše, souše nebyla stále obyvatelnou. V mořích se však objevily první kostnatí obratlovci-bezčelistní. Velikým rozvojem procházeli i mořští bezobratlí (objevily se například první mechovky a rozvinuli se mlži).
SACABAMBASPIS: Byl jeden z prvních bezčelistnatců. Obýval slané vody, které se rozkládaly na území dnešní Bolívie a Severní Ameriky. Živil se potravou sesbíranou ze dna. Byl zřejmě špatným plavcem, jelikož mu chyběly párové ploutve.
CYCLOPYGE: Velkou zajímavostí na tomto maličkém trilobitovi jsou jeho velké složené oči, které zabírají obě strany hlavového štítu. Tímto se Cyclopyge liší od ostatních trilobitů. Fosilie tohoto živočicha byly nalezeny ve Velké Británii, Francii, Kazachstánu ale i v České republice.
ENDOCERAS: Byl jeden z největších nautiloidních hlavonožců. Byl dlouhý až 9 metrů a byl pravděpodobně obávaným dravcem. Endoceras plaval horizontálně a pohyboval se pomocí prudkého vypuzování vody nálevkovitým hyponymem (obdobně jako dnešní nautiloidi).
ROSTLINY: Před 475 mil.lety se objevily první spóry bezcévnatých rostlin.
Doufám že se vám článek o Ordoviku líbil. Příště se na webu www.blogorgonopsid.blog.cz můžete těšit na popis období Silurského!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaký je váš nejoblíbenější mořský plaz?

Mosasaurus 38.4% (38)
Liopleurodon 24.2% (24)
Tylosaurus 6.1% (6)
Plesiosaurus 8.1% (8)
Elasmosaurus 3% (3)
Geosaurus 5.1% (5)
Kronosaurus 7.1% (7)
Ichthyosaurus 8.1% (8)

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 18. května 2013 v 11:04 | Reagovat

Moc pěkně zpracovaná část, super! Jinak Silur již připravuji. :-)

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 18. května 2013 v 17:33 | Reagovat

Skvělé informace, moc povedený článek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama