Projekt-Geologická období země I.-Prekambrium

5. května 2013 v 16:33 | mojeznamkyavatar |  Paleontologie obecně
Tento článek je startovním článkem pro projekt, jehož jméno zní "GEOLOGICKÁ OBDOBÍ ZEMĚ". Na tomto projektu spolupracuji jak já tak i blog www.blogorgonopsid.blog.cz. gCílem našeho společného díla je popsat všechna geologická období země, popsat tehdejší kontinenty a ekosystémy. Doufám že se Vám bude naše dílo líbit a bude pro Vás hodnotným zdrojem informací.

NÁZEV OBDOBÍ: Prekambrium

ČASOVÉ ROZMEZÍ: Před 4600 mil. lety - před 542 mil. lety

INFORMACE: KONTINENTY: V Prekambrickém období (rozdělujeme jej ještě na tři menší období: Hadaikum, Archaikum a Proterozoikum) existoval jeden obrovský světadíl, který paleontologové pojmenovali Rodinie. Ta se však na konci Prekambria rozpadla na menší celky (Laurentie, Sibiř, Baltiku či Západní a Východní Gondwanu).

PODNEBÍ: Na Zemi panovalo kruté a nehostinné podnebí. Probíhala masivní vulkanická činnost. Povrch Země byl horký a často roztavený. Kyslík začal být do podnebí uvolňován až po vzniku fotosyntezujících zelených řas (Stromatolity), před 3500 mil. lety.

ŽIVOČICHOVÉ: Jak již bylo napsáno výše, podnebí na Zemi bylo kruté a nehostinné. Prvními živými organismy byly mikroskopické buňky, které dokázaly přežívat v horkých sopečných pramenech. Život se do více viditelných podob začal rozvíjet až na konci Prekambria.

CHARNIA: Byla paleontology nejprve popsána jako řasa, ale dnes je považována za živočicha příbuzného k perovníkům. Jiní odborníci se ale domnívají, že Charnia patří do skupiny tzv. "Vendobiont". Charnia připomínala jakýsi list. Byla zřejmě připevněná na mořském dně, kde zachycovala sluneční záření pro fotosyntezující řasy, které ji dávaly zelené zbarvení.

SPRIGGINA: Jedná se o drobného článkovitého živočicha. Čím ale ve skutečnosti Spriggina byla, je záhadou. Někteří se domnívají že to byl ranný trilobit či jakýsi červ. Její zkamenělé pozůstatky byly nalezeny v Austrálii.

Snad se Vám první část našeho seriálu líbila. Pokud ano, tak na příští kambrické období se budete muset podívat na blog Blogorgonopsid.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaký je váš nejoblíbenější mořský plaz?

Mosasaurus 38.4% (38)
Liopleurodon 24.2% (24)
Tylosaurus 6.1% (6)
Plesiosaurus 8.1% (8)
Elasmosaurus 3% (3)
Geosaurus 5.1% (5)
Kronosaurus 7.1% (7)
Ichthyosaurus 8.1% (8)

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 5. května 2013 v 19:50 | Reagovat

Super-článek!

2 HAAS HAAS | Web | 6. května 2013 v 13:53 | Reagovat

Skvělé, prostě skvělé! Věř, že o mnohých informacích jsem ani nevěděl. Příští část napíšu možná už zítra, ale ještě uvidím. Vážně super!!! :-)

3 siamotyran siamotyran | Web | 10. května 2013 v 17:15 | Reagovat

Páni moc pěkný článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama