Duben 2013

Cryolophosaurus

30. dubna 2013 v 20:55 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Cryolophosaurus "polární ještěr s hřebenem", byl středně velký masožravý dinosaurus. Obýval Antarktidu v geologické periodě Jura. Tento bipední theropod měl na hlavě zajímavý hřeben, kvůli kterému byl pár let neoficiálně paleontology nazývan "Elvisaurus" (hřeben poněkud připomíná účes amerického zpěváka Elvise Presleyho). Cryolophosaurus je zřejmě příbuzným amerického Dilophosaura. Popsali jej paleontologové William Roy Hammer a William Hickerson roku 1994. Vystupoval například v dokumentu Dinosaur revolution.

Rhamphorhynchus

28. dubna 2013 v 9:41 | mojeznamkyavatar |  Létající ještěři
Rhamphorhynchus "zobákovitá čelist" byl malý masožravý ptakoještěr. Obýval oblast dnešního Německa, Španělska a Anglie v geologickém období Jura. Jeho rozpětí křídel mohlo dosáhnout až 181 cm. Na rozdíl od ostatních pterosaurů měl tento ptakoještěr dlouhý ocas. Popsal jej paleontolog Georg Augustus Goldfuss roku 1831 (původně Rhamphorhyncha pojmenoval jako Ornithocephala).

Ceratosaurus

26. dubna 2013 v 15:22 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Ceratosaurus "rohatý ještěr" byl středně velký masožravý dinosaurus. Obýval oblasti USA a Tanzánie v geologickém období Jura. Na hlavě měl malý růžek, podle něhož byl taktéž pojmenován. Lovil zřejmě ve skupinách. Jeho kořistí se stávali Dryosauři, Stegosauři a troufnul si i na sauropody. Ceratosaura popsal paleontolog Othniel Charlesh Marsh roku 1884. Vystupoval například v pc hře Jurassic Park:Operation Genesis, v dokumentu Jurassic Fight Club a ve filmu Jurský Park III.

Hypsilophodon

25. dubna 2013 v 16:46 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Hypsilophodon "Ještěr s velkou zubní korunkou" byl mrštný a malý býložravý dinosaurus. Obýval oblasti Velké Británie, Španělska a USA v geologické periodě Křída. Žil pravděpodobně ve stádech. Kdysi si paleontologové mysleli, že měl chápavé ruce a první prst obrácený dozadu. To některé z nich dovedlo k myšlence, že dokázali šplhat a skákat po stromech (takto byl Hypsilophodon zobrazen i v knize Jurský Park). Ve skutečnosti však tuhý ocas a dlouhé zadní končetiny naznačují, že tento dinosaurus byl rychlé a pozemní zvíře. Popsal jej paleontolog Thomas Henry Huxley roku 1869.

Tylosaurus

21. dubna 2013 v 16:30 | mojeznamkyavatar |  Mořští ještěři
Tylosaurus "ještěr s hrbolem" byl velký masožravý vodní plaz. Jeho fosilie byly nalezeny na území dnešního USA. Planetu Zemi obýval v geologickém období Křída. Tylosaurus byl dlouhý až 15 metrů. Dokázal stáhnout pod vodu a sežrat i velké býložravé dinosaury. Popsal jej paleontolog Othniel Charlesh Marsh roku 1872. Vystupoval například v dokumentu Nathional Geographic Sea Monsters.

Maiasaura

20. dubna 2013 v 11:23 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Maiasaura "dobrá ještěří matka" byl kachnozubý býložravý dinosaurus. Obýval oblast dnešního USA v geologickém období Křída. Tento druh dinosaura byl stádním zvířetem a příkladně se staral o svá mláďata (odtud i jméno). Maiasauří hnízda obsahovala asi 25 - 40 vajec uspořádaných do kruhu nebo spirály. Po nakladení byla vejce zahřívána přinesenou vegetací. Během prvního roku života dospělí dinosauři mláďata krmili (dokud nedosáhla velikosti asi 1,5 metru), poté hnízdo opouštěla. Maiasaura byla popsána paleontology Johnem Hornerem a Robertem Makelou roku 1979.

Smilodon

18. dubna 2013 v 15:43 | mojeznamkyavatar |  Život po dinosaurech
Smilodon, "dlátový zub" byl druh velké kočkovité šelmy. Většinou je znám pod jménem "šavlozubý tygr" (ačkoliv s tygry nemá mnoho společného). Obýval oblasti dnešní Brazílie, USA či Argentiny. Smilodon žil pravděpodobně ve skupinách jako dnešní lvi. Dospělý Smilodon vážil asi 55-300 kg, v závislosti na druhu (rozlišujeme tři druhy- Smilodon fatalis, Smilodon populator a Smilodon gracilis). Byl popsán paleontologem Peterem Wilhelmem Lundem roku 1842. Tento šavlozubý tygr vystupoval například v dokumentech Putování s pravěkými zvířaty, Prehistoric Park nebo v seriálu Primeval či ve filmu 10 000 př. n. l.

Triceratops

17. dubna 2013 v 15:37 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Triceratops, "děsivá trojrohá tvář" byl veliký ceratopsidní býložravec. Obýval oblast dnešního USA v geologickém období Křída. Jednalo se pravděpodobně o stádní zvíře. Měl také jednu z největších lebek ze všech známých dinosaurů, velkou asi jako čtvrtina jeho těla (délka až 2,4 metru). Triceratops byl až do roku 2007 považován za největšího ceratopsida. O toto prvenství jej ale připravil větší Eotriceratops. Triceratops byl popsán roku 1889 paleontologem Othnielem Charleshem Marshem. Jedná se o jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších dinosaurů všech dob. Vystupoval například ve filmech Jurský park, Ztracený svět:Jurský park, Jurský park III či v dokumentech Prehistorický Park nebo Strašlivé stroje-Pravda o dinosaurech zabijácích. Mohli jsme jej také vidět v pc hrách Zoo Tycoon 2:Extinct Animals, Trespasser, Jurassic Park:Operation Genesis či Jurassic Park:The Game.

Dryosaurus

14. dubna 2013 v 9:06 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Dryosaurus, "lesní ještěr" byl drobný býložravý dinosaurus. Obýval oblast USA a Tanzánie v geologickém období Jura. Dryosaurus je primitivní iguanodontní dinosaurus, pravděpodobně to bylo stádní zvíře. Popsal jej paleontolog Othniel Charlesh Marsh roku 1878. Dryosaurus vystupoval například v dokumentu Putování s Dinosaury nebo ve hře Jurassic Park:Operation Genesis.

Pachycephalosaurus

8. dubna 2013 v 20:17 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Pachycephalosaurus, "tlustolebý ještěr" byl druh býložravého, 5 metrů dlouhého dinosaura. Obýval oblast dnešního USA.
Z Pachycephalosaura známe pouze jeho lebku (fosilie zbytků těla nebyly nikdy nalezeny). Jeho lebka byla ztluštělá a dosahovala výšky až 25 centimetrů. Někteří paleontologové se domnívají, že Pachycephalosaurus svou lebku používal v bojích o samice. To je ale vzhledem k nedostatečně silnému krku, neschopnému odolat nárazům, málo pravděpodobné. Popsal jej americký paleontolog Charles Whitney Gilmore roku 1931. Pachycephalosaurus vystupoval například ve filmu Ztracený svět:Jurský park či ve hře Jurassic Park:Operation Genesis.