Březen 2013

Majungasaurus

28. března 2013 v 12:53 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Majungasaurus "Majungský ještěr" byl masožravý theropod z rodu abelisauridů. Obýval dnešní Madagaskar v křídovém období. Pravděpodobně byl kanibalem. Popsal jej paleontolog Charles Depéret roku 1896. Majungasaurus vystupoval například v dokumentu Jurassic fight Club.

Troodon

27. března 2013 v 15:49 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Troodon, "zraňující zub" byl středně velký, rychlý, masožravý a hlavně velice inteligentní dinosaurus. Dříve se používalo spíše jméno Stenonychosaurus. Troodon obýval oblast Kanady a USA v geologickém období Křída. Měl 6,5 krát větší mozek než má krokodýl. Lovil ještěrky, menší savce a mláďata jiných dinosaurů. Popsal jej paleontolog Joseph Leidy roku 1856 a jeho bionomické jméno zní Troodon formosus. Vidět jsme jej mohli například ve filmu Prehistorický Park, nebo ve hře Jurassic Park:The Game

Allosaurus

23. března 2013 v 16:59 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Allosaurus, "divný ještěr", byl masožravý theropodní dinosaurus. Obýval oblast dnešního USA a Portugalska v geologickém období Jura. Přezdívá se mu taktéž "jurský lev" byl to totiž jeden z nejsilnějších dravců jurského období.. Mohl být dlouhý až 9 metrů. Popsal jej paleontolog Othniel Charles Marsh roku 1877. Jeho starší jméno znělo Antrodemus. Allosaurus vystupoval v dokumentech Putování s Dinosaury, Balada o Alosaurovi nebo ve hrách Zoo Tycoon: Dinosaurus Digs, Jurassic Park: Operation Genesis a jeho kosterní pozůstatky byly taktéž k vidění v pc hře Treespaser.

Ankylosaurus

20. března 2013 v 16:17 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Ankylosaurus, "neohebný ještěr" byl býložravý obrněný dinosaurus, žijící v geologickém období Křída. Jeho fosilie byly nalezeny na území Kanady a USA.Živil se rostlinnou stravou. Na ocase měl připevněnou kostěnnou palici, se kterou uštědřoval protivníkům silné rány. Popsal jej paleontolog Barnum Brown roku 1908. Ankylosaurus vystupoval v dokumentu Putování s Dinosaury, ve filmu Jurský Park III či ve hrách Jurassic Park:Operation Genesis, Zoo Tycoo:Dinosaurus Digs a Zoo Tycoon 2: Extinct animals.

Achillobator

16. března 2013 v 22:45 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Achillobator "Achilles mongolský bojovník" byl malý, theropodní dravý dinosaurus. Žil v geologickém období Křída na území dnešního Mongolska. Mezi jeho příbuzné patří např. Velociraptor, Deinonychus nebo Dromaeosaurus. Mohl být dlouhý až 6 metrů. Popsán byl paleontology Perlem Altangerelem, Markem Norellem a Jimem Clarkem roku 1999.

Dimetrodon

13. března 2013 v 15:14 | mojeznamkyavatar |  Život před dinosaury
Dimetrodon, "dvě řady zubů" byl permský, masožravý pelykosaurus. Žil na území USA a Německa. Tento pelykosaurus měl na zádech plachtu (podobně jako jeho příbuzný Edaphosaurus nebo pozdější, křídové druhy Spinosaurus a Ouranosaurus) ta mu sloužila zřejmě k regulaci teploty. Mohl vážit až 190 či 200 kg. Popsal jej paleontolog Edward Drinker Cope roku 1878. Vystupoval v dokumentu Putování s pravěkými Monstry či ve hře Zoo Tycoon 2: Extinct Animals.

Tyrannosaurus

10. března 2013 v 19:19 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Tyrannosaurus "tyranský královský ještěr" byl velký, až 12,8 metrů dlouhý theropodní masožravý dinosaurus. Nesporně je to nejznámější dinosaurus všech dob. Obýval USA a Kanadu v geologickém období Křída. Jeho zuby byly dlouhé až 33 cm. Někteří paleontologové se domnívají, že Tyrannosaurus byl spíše mrchožrout než aktivní lovec. Mohl být i kanibalem. Popsal jej paleontolog Henry Farfield Osborn roku 1905. Tyrannosaurus vystupoval v nespočtu filmů a her. Mohli jsme jej vidět například ve filmech Jurský Park, Jurský Park II.:Ztracený svět, Jurský park III. v dokumentech Prehistorický park, Putování s dinosaury nebo Armagedon:Zvířecí říše. Vidět jsme ho mohli také ve hrách Trespasser, Jurassic Park:The game, Jurassic Park:Operation Genesis, Jurassic Park:Warpath, Zoo Tycoon: Dinosaurus Digs nebo Zoo Tycoon 2: Extinct animals.

Paleo Park I.

9. března 2013 v 9:51 | mojeznamkyavatar |  Příběhy
Byl večer a stál jsem na prázdné autobusové zastávce a divoce jsem máchal prsty po displeji od mobilu. Ujel mi autobus domů a já zůstal na zastávce trčet. Proto jsem zavolal mému kamarádovi Herbertovi Lexovi. "Halo? Co potřebuješ Jamesi?" poškrábal jsem se za uchem a odvětil jsem "Ahoj Herberte. Promiň že tě otravuji takto na večer ale ujel mi autobus a tak jsem se chtěl zeptat jestli by si pro mně nemohl""Ale mohl. A rád! A když už spolu budeme tak ti musím říci něco úžasného".
Za chvíli přijelo Herbertovo auto. Nastoupil jsem na sedadlo spolujezdce a vyrazili jsme. Promiňte že jsem se Vám nepředstavil. Jsem James Haale. Pracuji jako přírodovědec a paleontolog. Je mi třicet let a mám manželku a malého syna. "Jamesi. To už je po šesté co jsi nestihl autobus""No víš...""Musím ti něco říct. Naše společnost získala krásný azorský ostrov a našim plánem je tam vybudovat park pravěkých zvířat a živočichů""To je skvělé!" zakřičel jsem spontaně "Ale jak to chcete docílit?""Máme časostroj. Koupili jsme ho od jednoho nejmenovaného vědce a naše společnost vybrala zrovna tebe, aby ses stal ředitelem parku". "Jsem nadšen opravdu""Mám letenky tak zítra vyrazíme ano?""Dobře zítra ráno na letišti".

Doufám že se první část příběhu líbila :)

Cacops

9. března 2013 v 9:33 | mojeznamkyavatar |  Život před dinosaury
Cacops "jako slepec", byl pomenší, masožravý, opancéřovaný obojživelník. Žil v období permském na území dnešního Texasu a Oklahomy. Byl dlouhý asi 40 až 50 cm. Jednalo se zřejmě o nočního živočicha.


Oviraptor

6. března 2013 v 18:48 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Oviraptor, "lupič vajec", byl až 2,5 metrů dlouhý, rychlý dinosaurus. Obýval Mongolsko v geologickém období Křída.Na hlavě měl usazen hřebínek. Byl to všežravec. Živil se měkkýši, plazy, masem, rostlinami a v menším množství také vejci ostatních mongolských dinosaurů (například ceratopsidního Protoceratopse). Popsal jej paleontolog Henry Farfield Osborn roku 1924.