Únor 2013

Dilophosaurus

26. února 2013 v 18:28 Popisky Dinosaurů
Dilophosaurus "ještěr se dvěma hřebeny", byl masožravý jurský theropod. Žil na území dněšního USA ale možná i na území Čínské lidové republiky. Někteří paleontologové se domnívají, že spíše než aktivním lovcem byl mrchožrout. Byl dlouhý až 6 metrů. Mohli jsme jej vidět ve filmu Jurský Park (tam nám byl ale velice chybně představen. Měl sotva 1 metr a plival na své oběti jed. To však u něj pravděpodobně nebylo možné).


Albertosaurus

25. února 2013 v 13:54 | mojeznamkyavatar |  Popisky Dinosaurů
Albertosaurus "ještěr z Alberty" byl dravý, ranný tyranosaurid (byl příbuzným T-Rexe, Daspletosaura a Gorgosaura) který obýval oblast Kanady a USA v období Křída. Oproti T-rexovi byl lehčeji stavěný. Popsal jej paleontolog H. F. Osborn roku 1905. Mohli jsme jej vidět v dokumentu Prehistoric Park nebo v pc hrách Jurassic Park:Trespasser nebo Jurassic Park: Operation Genesis.


Parasaurolophus

24. února 2013 v 15:31 Popisky Dinosaurů
Parasaurolophus "téměř jako Saurolophus" byl býložravý, kachnozubý dinosaurus, který obýval planetu Zemi v křídovém období. Jeho fosilie byly nalezeny v oblasti USA a Kanady. Parasaurolophové se sdružovali do ohromných stád a díky kostěnému hřebenu který měli na hlavě se dokázali i dorozumívat. Parasaurolophy jsme mohli vidět ve všech filmech Jurský Park nebo v seriálu Prehistoric Park. Vystupoval také v pc hře Jurassic Park:Operation Genesis, Trespasser či Jurassic Park:Warpath.


Spinosaurus

20. února 2013 v 14:55 Popisky Dinosaurů
Spinosaurus "Trnitý ještěr" byl severoafrický theropod. Jeho fosilní pozůstatky byly nalezeny v Alžíru, Tunisu, Libyji a Egyptě. Byl 16-18 metrů dlouhý, což z něj dělá největšího nám známeho theropoda všech dob (byl dokonce větší než Giganotosaurus nebo oblíbený T-Rex). Na zádech měl podivnou kožní plachtu. Živil se pravděpodobně rybami a mršinami. Mohli jsme jej vidět ve filmu Jurský Park III kde v legendární scéně zabil Tyrannosaura Rexe, v dokumentu Megazvířata či v pc hře Jurassic Park:Operation Genessis.


Megatherium

17. února 2013 v 9:31 Život po dinosaurech
Megatherium, byl druh pravěkého, jihoamerického lenochoda. Na výšku mohl být dlouhý až 6 metrů. Živil se listy stromů ale možná si pochutnal i na mršinách. Popsal jej Georges Cuvier už v roce 1796. Jeho bionomické jméno znělo Megatherium giganteum. Mohli jsme jej vidět v dokumentu Putování s pravěkými zvířaty a ve hrách Zoo Tycoon a Zoo Tycoon 2: Extinc animals.

Kronosaurus

8. února 2013 v 22:14 Mořští ještěři
Kronosaurus ("Kronův ještěr") byl mořský plaz který naši planetu obýval v období Křída. Jedná se o pliosaura. Jeho fosilizované ostatky byly nalezeny v Jižní Americe ale také v Austrálii. Jeho zuby byly dlouhé až 7 cm. Popsal jej paleontolog Longman roku 1924.

Jurassic park:Operation Genesis

2. února 2013 v 10:43 PC Hry s dinosaury
Dnes jsem se rozhodl popsat jednu z nejlepších her která se zabývá dinosaury. Jedná se o Jurassic park:Operation Genesis. Cílem ve hře je vybudovat nejlepší Jurský Park všech dob. Musíte se postarat o své návštěvníky, dinosaury ale také o své poradce a podřízené. Ve hře vystupují postavy které jsme mohli vidět i ve filmu, jedná se např. o Alana Granta, Petera Ludlowa či Roberta Muldoona. Mezi dinosaury naleznete takové obry jako jsou Spinosaurus, Brachiosaurus, Tyranosaurus či Camarasaurus ale také malé Velociraptory, Dilophosaury nebo Dryosaury. Hru bych ohodnotil 95%.


Pterodaustro

1. února 2013 v 10:28 Létající ještěři
Pterodaustro (jížní křídlo) byl menší pterosaurus, který obýval oblasti dnešní Argentiny a Chile. Měl netypicky ohnuté čelisti ve kterých měl tisíce tenkých zoubků. Pravděpodobně se živil tím samým čím se živí plameňáci, mohl mít i stejné zbarvení těla. Popsal jej věhlasný jihoamerický paleontolog José Bonaparte roku 1969.

Obrázek pochází z www.fogato.com